Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi Hizmete Girdi

Kıbrıs’ın, Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nden Sonra İkinci En Büyük Diş Hastanesi Olarak Tasarlanan ve Girne Bölgesi Halkına Ağız ve Diş Sağlığı Konusunda Hizmet Verecek Olan Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin Açılışı, Başbakan Hüseyin Özgürgün Tarafından Yapıldı.

Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin açılış törenine; Sağlık Bakanı Faiz SUCUOĞLU, İçişleri Bakanı Kutlu EVREN, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım ÇAVUŞOĞLU, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri ATAOĞLU, Girne Kaymakamı Mustafa ERİŞMEN, Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet HULUSİOĞLU, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi’nin rektör ve yardımcıları, devlet ve hükümet yetkilileri ile misafirler katıldı.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre tören, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş ve tüm şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Girne Üniversitesi Diş Hastanesi 8 Anabilim Dalında Hizmet Verecek
Yapılan açıklamada, Pedodonti, Oral Diagnoz, Endodonti, Restoratif, Periodontoloji, Protetik, Ortodonti ve Çene Cerrahisi olmak üzere toplam 8 anabilim dalının hizmet vereceği Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nde, 1 adet tam donanımlı lokal ameliyathane, 1 adet bilgisayarlı dental tomografi ve hastalara ayni gün içinde diş protez imkanı sağlayacak CADCAM cihazı ile Girne Bölgesi halkına kaliteli sağlık hizmetlerinin sunulacağı belirtildi.

Prof. Dr. Serap Çetiner: “Temel Misyonumuz Tedavinin Yanında, Koruyucu, Durdurucu ve İyileştirici Uygulamalarla, Toplumun Ağız ve Diş Sağlığını Optimum Seviyeye Getirmektir.”
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serap Çetiner açılış töreninde yaptığı konuşmada, alanında uzman akademisyen ve hekim kadrosu, teknik ve medikal alt yapısı ile Girne Bölgesi’nin tam donanımlı diş hastanesi olma özelliğinin yanı sıra sağlık hizmeti almak amacıyla farklı ülkelerden gelecek hastalara da kapılarını açacaklarını söyledi.

Aynı anda 14 hastaya tedavi olanağı sağlayacak kapasitede bulunan Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nde, tomografi cihazı ile entegre, üç boyutlu CADCAM teknolojisiyle aynı gün içerisinde protez diş imkanı sunulacağını ifade eden Prof. Dr. Serap Çetiner, implant, gülüş tasarımı, diş estetiği uygulamalarının da gerçekleştirileceğini belirtti.

Toplumun ağız diş sağlığı profilini düzeltmek amacıyla, bebek ağız diş sağlığı programlarına da başlanacağını ifade eden Prof. Dr. Serap Çetiner, yaşlı, hasta ve çocuklarla, engelli bireylerin öncelikli hizmet verilmesi gereken gruplar olduğunu, bu hastalara hastaneye geldikleri andan itibaren özel hasta temsilcilerinden hizmet alma olanağı sağlanacağını, gerekli durumlarda evlerinden hastaneye ulaşmalarına yardımcı olunacağını veya evlerinden çıkamayan bireylere evlerinde ağız sağlığı hizmeti verileceğini söyledi. Yaşı küçük olan, korkan veya engelli hastaların, Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde genel anestezi altında tedavi edileceğini vurgulayan Prof. Dr. Serap Çetiner, “on call” sistemi ile nöbetçi doktorlar tarafından 24 saat acil tedavi hizmeti verileceğini de sözlerine ekledi.

Girne Üniversitesi Diş Hastanesi, 05 Ekim’den (Bugün) İtibaren, Uluslararası Kalite Standartlarında Kurulan Sistemle Hasta Kabulüne Başlıyor
5 Ekim’den itibaren, uluslararası kalite standartlarında kurulan sistemle hasta kabulüne başlanacağını ifade eden Prof. Dr. Serap Çetiner, Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin, diş hekimliği hizmetlerinde sayılı referans merkezlerden biri olacağına inancının tam olduğunu söyledi.

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL; “Ulus Aşırı Bir Vizyonla Gerçekleştirilen Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nde, Diş Sağlığı Alanında Tüm İhtiyaçları Karşılayacak, En Üst Düzeyde Hizmetler Sunmayı Hedefliyoruz.”
Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, bugün sağlık alanında bölgenin en donanımlı hastanesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin halkımız insanına olduğu kadar, ileri düzeyde araştırma yapmak isteyen bilim insanlarına ve dünyanın her yerinde şifa arayan hastalara hizmet vermekte olduğunu, geçen yıl hizmete giren, geleceğin teknolojisi olarak tanımlanan cihazlar ve modern alt yapı ile donatılmış Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin de bu anlayışa sahip en önemli eserlerden biri olarak hizmet vermekte olduğunu hatırlattı. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin tıp teknolojisinde lider olmasının en büyük hedeflerinden biri olduğunu ifade eden Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, teknoloji dendiğinde Yakın Doğu Üniversitesi’nin akla ilk gelen merkezlerden biri olması için birçok alanda yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Doç. Dr. İrfan S. Günsel; “Eğitim Alanında Olduğu Gibi Sağlık Alanında da Ülkemiz Sınırlarını Aşan Önemli Atılımlara İmza Attık. Ancak Dünya Çapında Bu Önemli Atılımları Gerçekleştirirken Köklerimizin Nerede Olduğunu Hiçbir Zaman Unutmadık.”
Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL açılış törenindeki konuşmasına şöyle devam etti; “Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ve Hastanesi’nin ilk tuğlalarını koyduğumuz günden bugüne geçen zaman içinde eğitim alanında olduğu gibi sağlık alanında da ülkemiz sınırlarını aşan önemli atılımlara imza attık. Ancak dünya çapında bu önemli atılımları gerçekleştirirken köklerimizin nerede olduğunu hiçbir zaman unutmadık. Doğduğumuz, doyduğumuz ve her zaman vurgun olduğumuz bu topraklarda yaşayan değerli insanlarımıza eğitimin olduğu kadar sağlığın da her alanında en iyi hizmeti vermek için her yeni gün kendimizle yarıştık. Bugün bu yarışın yeni bir parkurunda, yeni bir başarıya imza atmanın mutluluğunu ve gururunu sizlerle birlikte yaşıyoruz. Başarılar paylaşılınca güzeldir. Buraya böylesi güzel bir bina dikmek, bu binayı en yeni teknoloji ile donatmak ve en nitelikli diş hekimlerini bu çatı altında toplamak önemli bir başarıdır. Ancak bizler için asıl başarı, diş ağrısı çeken bir güzel evladımızın yüzündeki kaygı, acı ve korku dolu bir bakışın pırıl pırıl parlayan bir gülümsemeye dönüşmesidir. Bizim diş sağlığı alanında geleceğimizi aydınlatan ışık, çocuklarımızın, gençlerimizin, yetişkinlerimizin, yaşlılarımızın kalpten gülümsemelerinde sağlıklı dişlerinden yansıyan ışık olacaktır.

Girne Üniversitesi Diş Hastanesi ile diğer alanlarda olduğu gibi, diş sağlığı alanında da daha aydınlık günlere yeni bir kapı açtıklarını, insanların acılarıyla girecekleri bu kapıdan, şifa bularak ve yüzlerinde sağlıklı bir gülümsemeyle çıkacaklarını ve düzenli diş sağlığı kontrolleri ile hem sağlıklı hem de bilinçli bir toplum yaratılacağını vurgulayan Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, ayni zamanda Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nde verilecek seminerler, eğitimler ve halk taramaları ile diş sağlığı alanında toplumsal farkındalığın arttırılacağını da söyledi. Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nde yapılacak bilimsel uygulamaların, yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ve halka daha üst düzeyde diş sağlığı hizmeti verilmesine olanak sağlayacağının da altını çizdi.

Girne Bölgesi’nin İlk ve Tek Tam Donanımlı Diş Hastanesi
Ulus aşırı bir vizyonla gerçekleştirilen Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin, Girne Bölgesi’nin ilk ve tek tam donanımlı Diş Hastanesi olduğunun altını çizen Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Girne Bölgesi halkının yanında, tüm adanın ve hatta çevre ülkelerin ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm ihtiyaçlarının giderileceğini, diş sağlığı alanında en üst düzeyde hizmet sunmanın hedeflendiğini belirtti.

Bakan SUCUOĞLU: “Girne Üniversitesi Diş Hastanesi, Tüm Adaya Hizmet Verebilecek Kalite ve Kapsamdadır.”
Açılış töreninde söz alan Sağlık Bakanı Faiz SUCUOĞLU, Girne Bölgesi’nin özellikle son yıllarda çok ciddi bir büyüme ivmesi içerisinde bulunduğunu, Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin, tüm adaya hizmet verebilecek kalitede ve kapsamda olduğunu ifade ederek, Sağlık Bakanlığı olarak özel sektörle, özellikle tıp fakülteleriyle sağlık anlamında çok ciddi bir işbirliği içerisinde bulunduklarını ve sağlık alanında ülkemizi daha ileriye görümek için bunu artıracaklarını söyledi. Başarı hepimizin, başarısızlık da yine hepimizindir diyen Sağlık Bakanı Faiz SUCUOĞLU, Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin açılışının hayırlara vesile olmasını diledi.

Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN: “Yakın Doğu Ailesi’nin Spor, Ekonomi, Eğitim, Sanayi ve Sağlık Alanlarında Bir Çok Başarılı Yatırımı Herkes Tarafından İzlenmekte ve Takdir Görmektedir.
Açılış konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güzel günlere taşınması, Kıbrıs halkının yaşam kalitesine olumlu katkı sağlanması yolunda önemli bir adım atmak için toplanıldığını ifade eden Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN, Yakın Doğu Ailesi, Girne Üniversitesi, Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nin ardından bugün açılan Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin sağlık turizminin gelişiminin önemli öncüleri olduğunu söyledi.

KKTC’nin 40 yıldan fazladır süren gelişim sürecinde özel sektörün ciddi atılımları olduğunu ifade eden Başbakan ÖZGÜRGÜN, bu anlamda Dr. Suat İ. Günsel’in başta geldiğini belirterek, kendisini yürekten kutladığını dile getirdi. Yakın Doğu Ailesi’nin spor, ekonomi, eğitim, sanayi ve sağlık alanlarında bir çok başarılı yatırımı bulunduğunu da sözlerine ekleyen Başbakan ÖZGÜRGÜN, bu yatırımların herkes tarafından izlendiğini ve takdir gördüğünü ifade etti. Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin açılışını yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu da söyleyen Başbakan ÖZGÜRGÜN, 1988 yılında başlayan bu eğitim yolculuğunun geldiği noktanın bir övünç kaynağı olduğunu, başarılı, büyük hayallerin, peşinden kararlılıkla ve cesaretle yürüyenlerin işi olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Girne Üniversitesi Diş Hastanesi’nin açılışı kurdele kesimi ile gerçekleştirildi ve Hastane, Başbakan Özgürgün , Bakanlar ve misafirlere gezdirildi.