Şeffaf Plak

Braketler dişlerdeki çapraşıklıkları ve çeneler arası ilişkileri yani okluzyonu düzeltmek amacıyla kullanılan materyallerdir. Günümüzde farklı çeşitlerde braketler kullanılmaktadır.

Braket denilince akla ilk gelen paslanmaz çelik materyaller kullanılarak üretilen metal braketler olsa da günümüzde estetik kaygının artmasına bağlı olarak seramik braketler de tercih edilmektedir. Seramik braketlerin opak beyaz renkte olduğunu söyleyebiliriz, buna bağlı olarak estetik açıdan diğer braketlere göre daha avantajlı bir görünüm sağlarlar.

Ortodontik tedavinin uzun soluklu bir tedavi olması hastaları tedavi seyrinde de estetik arayışına itmiştir. Birçok hasta sosyal yaşam ve iş çevresinde yaşayacağı rahatsızlık hissinden dolayı metal braketlerle tedavi olmak istemiyor ve seramik braket alternatifine yöneliyor. Seramik braketlerin tedavi sonuçları metal braketler kadar başarılıdır. Oral hijyen açısından bakıldığında ise seramik braketlerin üzerinde kalan yiyecek artıkları daha kolay göründüğünden temizliği daha kolaydır.